Hydratácia a energia k tréningu

Pri dehydratácii možno pozorovať (a cítiť) merateľný pokles energie/sily. Pri dlhšom výkone, ako napríklad x-hodinovej túre na korčuliach alebo biku má zase zmysel hovoriť a dopĺňaní energie za chodu. Tieto veci spolu pomerne úzko súvisia. Poďme sa tak spolu pozrieť, aké má bežný amatérsky športovec možnosti. 

Izotonické a hypotonické nápoje

Typickým príkladom pitného režimu športovca sú iontové a hypotonické nápoje. Oba majú za úlohu hydratovať telo, dodať enegiu a nejaké tie minerály. Zložením a použitím sa mierne odlišujú ale spoločné majú práve toto.

hypofit a energofit

S produktovým radom HypoFit a EnergoFit mám bohaté skúsenosti. Na mojich HIIT tréningoch Drilovačka, aj mojich súkromných patria medzi pravideľných účastníkov. Obľúbené boli aj medzi mojimi „zverencami“, ktorí si ich nevedeli vynachváliť. Popri tabletách AcidoFit im výrazne pomáhali proti kŕčom pri extrémnej záťaži a výborne chutia.

Hypotonický nápoj HypoFit sa hodí pred športovým výkonom a z časti aj počas neho. Telu pred výkonom dodáte tekutiny, energiu a mineráli, ktoré zužitkujete pri svojej obľúbenej aktivite. Jeho skvelá chuť pride vhod, pokiaľ zrovna nemáte chuť na čistu vodu. Tá mi pri niektorých náročných tréningoch (Insanity Asylum či Max 30) fakt nechutí a výrazná pomarančová chuť osvieži teľo aj ducha.

Zároveň je to nápoj ľahko stráviteľný, na rozdiel od iných sladených nápojov, ktoré atakujú našu pozornosť pri letných športoch. Taká kofolka či pivo padne po túre síce vhod, ale extra prínos z nich nie je 🙂

hypofit prášok

Iontový nápoj EnergoFit popisuje jeho výrobca ako „Energetický nápoj pre vytrvalostné športy a športy s dlhotrvajúcim zaťažením“. Časovo sa hodí počas a po (dlhšom) športovom výkone. Jeho hlavnou funkciou je vrátiť a doplniť energiu. Či už na pokračovanie výkonu (napr. spomínaná dlhá cyklo-session) alebo zlepšenie regenerácie po výkone. Najčastejšie si ho vychutnávam po rannom tréningu cestou do práce.

Z príchutí si vyberie hádam každý: pomaranč, višna, ríbezľa, citron/jablko-limeta, grep, či tropicý mix. Platia pre oba rady. Príprava športových nápojov je naozaj jednoduchá. Stačí vám voda a minutka miešania.

Energetické gély

Osobne sa dlhým športovačkám nevenujem. Energetické gély som tak skúšal väčšinou jednorázovo. Ich ideálne použitie je pred alebo počas tréningu/preteku ako rýchly zdroj energie. Napríklad pred a počas obľúbených mestkých behov typu NightRun a podobne. 

skladné, takže ich bez problémov dokážete mať dva tri kusy pri sebe. Ich konzumáciu je rýchla a dá sa absolvovať aj počas pohybu. Chuťovo sú v pohode a z hľadiska trávenia som nezaznamenal žiadne problémy.

g4 power gél

Cena a dostupnosť

Z hľadiska ceny patrí pitný režim do skupiny lacných doplnkov. 500g prášku, ktoré by malo vystačiť na 20l stojí 13€. Energetické gély výdu cca 1,50€ za kus. Počas júna beží dokonca akcia, takže kúpa jednotlivých produktov bude o niečo výhodnejšia. Konkrétne pri kúpe športových nápojov získate K4 power gél zadarmo.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.