Ako nabrať svaly: Strava kulturistu

Druhý diel seriálu Ako nabrať svaly. Po základných pravidlách naberania svalov sa dnes pozrieme na stravu kulturistu.

Pri naberaní svalov je poriadna strava a výživa pre vaše telo hádam to najdôležitejšie. V praxi však pre mnohých  „kameň úrazu“. Bielkoviny, sacharidy a zdravé tuky hrajú v budovaní svalov významnú úlohu. Poďme sa spolu pozrieť akú.

[vc_row][vc_column width=“1/1″][dt_gap height=“40″][vc_text_separator title=“Reklama“ title_align=“separator_align_center“ color=“grey“][dt_gap height=“10″][vc_raw_html]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[/vc_raw_html][dt_gap height=“15″][vc_separator color=“grey“][dt_gap height=“40″][/vc_column][/vc_row]

Strava kulturistu

Bielkoviny:

Predstavujú stavebné látky pre svaly. Bielkoviny sú vysokomolekulárne prírodné látky zložené prevažne z  aminokyselín. Zohrávajú dôležitú úlohu aj pri iných procesoch v tele, napríklad imunitnú, transportnú a niekedy aj zásobnú.

Zdroje bielkovín:

 • hydina (kuracie, morčacie mäso)
 • hovädzie mäso (pre kulturistu je hovädzí steak niečo „de luxe“)
 • vajcia
 • mliečne výrobky (tu je kráľom tvaroh)
 • ryby (obsahujú aj dobré tuky)
 • doplnky výživy

Koľko bielkovín:

Názory sú rôzne, ale základ je cca 1,5-2,5 g na 1 kg telesnej hmotnosti. Pre 110 kg borca ako ja to tak činí minimálne 200 g bielkovín. Profíci idú samozrejme ešte vyššie. To už je nie vždy celkom jednoduché dosiahnuť 🙂

Sacharidy:

Predstavujú zdroj energie pre Vaše telo, aj mozog. Bez prebytku energie svaly rásť nebudú. So sacharidmi to až také jednoduché nie je. Bežne ich rozdeľujeme na :

 • jednoduché sacharidy
 • zložité sacharidy

Jednoduché sacharidy sa v jedle vyznačujú typickou sladkou chuťou. Hlavným predstaviteľom je glukóza (hroznový cukor). Výhodou monosacharidov je, že dokážu teľu poskytnúť pomerné rýchly a jednoduchý prísun energie. Telo ich dokáže ľahko prijať, čo znamená, že sa rýchlo po prijatí dostávajú do krvného riečiska. Zvýšená hladina glukózy však spôsobuje vyplavovanie inzulínu. Ten znižuje hladinu cukru v krvi a pomáha tak v presune energie do zásob podkožného tuku. To samozrejme nechceme.

Zložité sacharidy sa pre využitie musia rozkladať na jednoduché cukry. Uvoľňovanie energie je tak postupné. Práve tieto by sa mali stať základom sacharidového príjmu v našom jedálníčku.

Výborným zdrojom sú:

 • ryža
 • zemiaky
 • cestoviny (ideálne celozrnné, bezvaječné)
 • celozrnné pečivo (bacha na rôzne „viaczrnné“ atrapy)
 • ovsené vločky
 • ovocie

Koľko sacharidov:

4-7 g na 1 kg telesnej hmotnosti

Ako nabrať svaly

 

Tuky:

Napriek tomu, že všade vidno nízkotučné výrobky, sú tuky pre kulturistu dôležitá vec. Bez nich by nepracovalo mnoho metabolických procesov a telo nevytváralo testosterón. Bavíme sa však o zdravých tukoch. Takže opäť platí, že nie sú tuky ako tuky.

Zdravé tuky nám pomôžu vybudovať svaly a paradoxne aj stratiť tuk. Nezdravé tuky sa ukladajú okrem podkožia aj napríklad v cievach a telo má s nimi problémy.

Výborným zdrojom zdravých tukov sú:

 • olivový olej
 • ľanový olej
 • orechy (surové, nie pražené alebo solené)
 • rybí tuk
 • doplnky výživy – omega 3 a omega 6 mastné kyseliny

Koľko tukov:

0,5 -1 g tukov na 1 kg telesnej váhy

Jedlo počas dňa:

Najdôležitejším jedlom počas dňa sú raňajky, ktoré rozbiehajú metabolizmus po nočnej hladovke. Nie menej dôležité sú jedlá pred a po tréningu, ktoré by mali telu poskytnúť „palivo“ na tvrdý tréning a regeneráciu po ňom.

Pre rast hmoty je však dôležité dodržať jednoduchú matematiku, a to, že príjem energie musí prevyšovať jej spotrebu. Ak táto energie nebude z jednoduchých cukrov a zlých tukov tak nám miesto veľkého brucha narastú silné svaly plné energie.

V ďalšej časti série Ako nabrať svaly  sa budeme zaoberať doplnkami výživy, ktoré sú pre tvorbu svalov kľúčové.

Kalorická kalkulačka

Ak potrebujete vedieť, koľko toho zjesť, aby ste chudli alebo naberali, skúste našu kalorickú kalkulačku.

[vc_row][vc_column width=“1/1″][dt_gap height=“40″][vc_text_separator title=“Reklama“ title_align=“separator_align_center“ color=“grey“][dt_gap height=“10″][vc_raw_html]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[/vc_raw_html][dt_gap height=“15″][vc_separator color=“grey“][dt_gap height=“40″][/vc_column][/vc_row]

82 komentárov k “Ako nabrať svaly: Strava kulturistu”

 1. dobrý , ja sa chcem len tolko opytat že od kolkyc rokokov je vodny testosteron ? chcel by som o začat brat ale mam 16eokov tak by som sa chcel s vami poradit :)) dakujem.

  1. To je individuálne. Niekto je v 15 vyspelý, niekto nie. V 14/15 ti však objem až tak dobre nepôjde. Otázkou je, čo si aj pod tým objemom predstavuješ. Ak je to bežné zosilnenie postavy cvičením, tak bez problémov. Ak chceš byť „ako skriňa“, chvíľu by som s tým ešte počkal.

 2. Dobrý deň.Mám 31 rokov.Kulturistike som sa venoval okolo 7 rokov do roku 2011.Dôvod bol,že som odišiel do zahraničia a bol som dosť pracovne vyťažený a neboli ani podmienky.Teraz som zasa začal posilňovať.Chcem sa vrátiť k objemovému tréningu (170Cm-70Kg mám teraz) ,ale počas doby bez tréningu som trochu pribral v páse.Nieže by som mal veľké brucho len sa mi tam uložilo viacej podkožného tuku.V páse mám 93 cm.Tak by som sa vás chcel spýtať ako mám postupovať,aby som trocha zhodil z pásu.Je v mojom prípade vhodné sa pustiť do objemovky?
  Ďakuj za odpoveď

 3. Dobrý,makám a dlhšie nevydím zmenu svalstva . Bielkoviny dodržujem ale primal som málo sacharidou aby som nenaberal tuk. Može to byt preto že som nerástol že som prímal málo sacha.? Doležite je bielkovina a sacharida len pre energiu a energia vždy bola 🙂 Dakujem

  1. Ahoj Jožko, telo si veľmi rýchlo zvyká na stereotyp a je potrebné veci striedať a meniť. Pokiaľ už nejakú dlhšiu dobu stagnuješ, skús obmeniť tréning a možno aj tú stravu. Aby svaly rástli, musia dostať podnet. Kedy si napríklad mal svalovicu? Časom je už ťažšie sa poriadne „rozbiť“.

 4. Dobry den.. Mam 14 rokov..22 decembra. 2015 mam 15..A cviicim tak akokedy.. Moje maximalky na mrtvy 158 kg.. Bench press 100 kg a drep 140 kg.. Teraz necvicim.. Ale od pondelka sa ide na to.. V Január chcem ist na sutaz.. A chcem ist na 80 kg.. Aj viac..Mam 73 kg.. je tk zdrave ked davam táke to váhy?

 5. Dobrý den.Pomohli by ste mi niekto zostaviť jedalniček na 1 týžden.Mám 15 rokov a mám 54kg.Cvičím už 1 rok ale nedodržiavam stravu,neberem protein…

 6. Dobrý večer. pomohli by ste mi som 17-ročná študentka ktorá váži 47kg a meriam 170cm. Snažila som sa všeliako pribrat ale neslo to. Nemám dosť financií a potrebovala by som nejaký vhodný jedalny listok.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.