8 dôvodov neustáleho hladu

Poznáte to. Sme stále hladní ako vlci, a to i napriek tomu, že máme za sebou sýty obed, výdatnú večeru, alebo chutný snack. Prečo? V tomto článku vám ponúkam 8 možných dôvodov. Určité prísady v niektorých jedlách môžu klamať naše telo, pričom potom nedokáže rozpoznať, či už sme plní, alebo nie.  Tento „odrazený hlad“ vám pritom kľudne môže spôsobovať pár centimetrov navyše okolo pása. Jednoduché tipy a vylepšenia v tomto článku vám pritom pomôžu utíšiť vaše chute navždy.

hlad

Vaše raňajky neboli dostatočne veľké

Mnohé štúdie a výskumy potvrdili, že tí, ktorí skonzumujú na raňajky len približne 300 kalórií, naberú na hmotnosti takmer dvojnásobne v porovnaní s ľuďmi, ktorí prijali na raňajky 500 a viac kalórií. Dôvod je pritom úplne jednoduchý. Konzumácia výdatných raňajok spôsobuje počas celého dňa menšie nárasty krvného cukru a inzulínu, teda dochádza k ich menším výkyvom, čo znamená menšiu túžbu po jedle a slabší pocit hladu.

Rovnako treba podotknúť, že raňajky by mali byť vyvážené a zložené nielen z komplexných sacharidov, ale aj bielkovín. Táto kombinácia dokáže obmedziť hlad na celé dopoludnie v porovnaní s raňajkami s nízkym obsahom bielkovín.

Konzumujete cereálie

Ak mávate pravidelne hlad krátko potom, čo skonzumujete na raňajky misku cereálií, skúste prejsť na ovsené vločky. Ovsené vločky dokážu zasýtiť na oveľa dlhšiu dobu, jedná sa o komplexné sacharidy a teda nižší glykemický index nespôsobuje výkyvy inzulínu a krvného cukru. Taktiež obsahujú oveľa viac vlákniny a rastlinných bielkovín než väčšina obilnín a cereálií.

Vaša večera pochádza z konzervy

Mnohé konzervované potraviny obsahujú veľké množstvo chemického bisfenolu-A, prípadne BPA. Táto látka je pritom označovaná za chemickú zlúčeninu, pri ktorej sa objavujú nápisy ako „určité obavy“, či „pravdepodobne škodlivá“ v súvislosti so zdravím. Ak ste vystavený týmto látkam, môže to viesť k prudkému a abnormálnemu nárastu leptínu, čo opätovne vedie k hladu, chuti do jedla a následne k obezite.

Pijete príliš veľa ochutených nápojov

Limonády, ľadové čaje a iné sladené a ochutené nápoje sú jedným z najväčších zdrojov vysoko fruktózovo-glukózových sirupov, cukrov a umelých sladidiel. Fruktózovo-glukózový sirup len v týchto nápojoch predstavuje približne dve tretiny z jeho celkového ročného príjmu zo všetkých potravín.

Štúdie ukázali, že pri pití takýchto tekutín vďaka fruktózovo-glukózovému sirupu dochádza k zníženiu prietoku krvi a aktivity v oblastiach mozgu, ktoré regulujú chuť do jedla. Hodnotenie sýtosti a plnosti bolo oveľa nižšie v porovnaní s pitím nápoja, ktorý obsahoval len glukózu.

Nepijete dostatok tekutín

Nielenže dostatočné pitie nesladených a neochutených tekutín pomáha chudnúť, ale rovnako dehydratácia často napodobňuje pocit hladu. Ak ste práve jedli a stále ešte cítite hlad, vypite pohár vody predtým, než znova siahnete po ďalšom jedle a uvidíte, či vaše túžby po jedle náhodou nezmiznú.

caj

Nepijete čaj

Je predsa známe, že zelený čaj nakopáva organizmus a jeho extrakt sa používa aj v spalovačoch tukov a iných doplnkov výživy, avšak podľa štúdií dokáže do určitej miery pomôcť aj čaj čierny vďaka polyfenolickým látkam, ktoré dokážu potláčať hlad. Ľudia, ktorí pili jednu šálku čierneho čaju po jedle s vysokým obsahom sacharidov, ich hladina cukru v krvi sa znížila približne o 10 percent na 2 a pol hodiny po jedle. To znamená, že ostali zasýtení dlhšie a ich túžba po ďalšom jedle bola menšia. Treba však tiež brať do úvahy, že čierny čaj podobne ako káva odvodňuje organizmus, teda má diuretické účinky. Preto sa uistite, že máte zvýšený príjem tekutín.

Vynechávate šalát

Väčšina ľudí nemá dostatok listovej zeleniny, ktorá je bohatá na esenciálne vitamíny B a kyselinu listovú, čo napomáha pri depresii, únave redukovaní hmotnosti. V jednej zo štúdii, osoby s najvyššou hladinou  folátov v ich telách, ktoré prijali prostredníctvom stravy zeleninou, stratili približne 8-krát viac hmotnosti ako osoby s najnižšou úrovňou folátov v ich telách. Listová zelenina je tiež bohatá na vitamín K, ktorý okrem iného reguluje inzulín a teda pomáha potlačovať chuť do jedla.

Nudíte sa

Ľudia častokrát jedia, nakoľko nemajú čo iné na práci. Bolo taktiež dokázané, že vizuálne rozptyľovanie môže pomôcť obmedziť chute. Ak sa chcete sami presvedčiť, či ste skutočne hladný alebo sa len nudíte, predstavte si v hlave obrovský chutný steak. Ak ste skutočne hladný, steak sa vám bude zdať lákavý. Ak vás to nebude zvádzať ochutnať ho, potom je veľká pravdepodobnosť, že hľadáte len niečo na rozptýlenie, nie ďalšie jedlo. Jednoduché rozptýlenie, ktoré dokáže zabiť vaše „túžby“ po jedle je napríklad videohra.

Máte nejaké otázky? Smerujte ich do komentárov. Držím palce 😉

3 komentáre k “8 dôvodov neustáleho hladu”

 1. Ahoj sexy július…:D
  Vieš,hore na bruchu mám tehličky no dole pneumatiku dlho som takmer nič nejedla a trochu som cvičila no potom sa vždi napapam na večer a nič neschudnem…viem, mala by som zmeniť čas stravovania ale keď ja nemám čas…

 2. Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, čo jesť pred Insanity tréningom, sledujem si kJ a aj rozloženie sachar., tukov a bielkovin, stále sa snažím aby to bolo vyvážene, jem 5x až 6x denne, pred cvičením cca hodinu zjem buď banán, al. tvaroh, jogurt, niečo ľahšie aby mi to nezaťažilo žalúdok. Zvyknem cvčiť po práci. V práci máme dosť chladno, mám sedavé zamestnanie, takže som stále taka neprekrvená, uzimená, kým prídem z práce, tak som strašne unavená z cestovania a potom nemám vôbec energiu na cvičenie a nevládzem absolútne, pritom keď som mala dovolenku a taký aktívnejší režim, nemala som s tým problém. Po tréningu nie som nikdy hladná, skôr by som povedala, že hlad pociťujem hocikedy inokedy, ale počas cvičenia, alebo po, nie som nikdy hladná. Večer zvyknem jesť už iba bielkoviny (samozrejme, že sem tam zhreším nejakou drobnosťou, ako džús, al. gumený medvedík, sušienka ku káve, ale v zásade jem večer iba bielkoviny). Neviem, čo zjesť pred cvičením, aby mi to dodalo dosť energie, ale ani nezaťažilo žalúdok. Pred, ani počas tréningu nemôžem ani piť veľa tekutín, lebo mi je nepríjemné, ako to potom vo mne žblnká 🙂

  1. Ahoj Lenka, ďakujeme za komentár. Napriek tomu, že je to Julov článok, skúsim tvoju otázku zodpovedať ja. S výživou pred tréningom je to niekedy pomerne individuálne. Vo všeobecnosti sa odporúča, ako si správne uviedla, „niečo ľahké“, väčšinou bohaté na energiu. Z veci, čo si napísala mi príde ten tvaroh pomerne ťažký, resp. nie až tak rýchlo stráviteľný. Do mliečnych veci by som nešiel. Osobne nič špeciálne pred tréningom nejem. Cvičím väčšinou tiež po práci, takže sa maximálne snažím nezabudnúť na bežný olovrant a dostatok tekutín, nech skrátka nie som hladný a smädný. Tekutín máš dosť? Jedným z prejavov dehydratácie je aj únava, preto nezabudni na dostatok tekutín. Dostatok je v tomto prípade aj 2l (ja chodím zvyčajne aj cez 3l).

   Počas dňa nezabudni na pravidelný pohyb. Povedzme raz za hodinu si daj krátku pauzičku, prejdi sa, ponaťahuj atď. Než pôjdeš z práce si daj povedzme džús, dodá ti energiu a doma môžeš hneď cvičiť. Nič nerobenie (sedenie) je niekedy viac unavujúce ako fyzická aktivita 😉

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.